Zoznámte sa s industriálnym štýlom

Blog

Priestranný, elegantný, útulný a nadčasový. To všetko charakterizuje industriálny štýl, dizajnovú inšpiráciu dostupnú pre každého. Moderný interiérový dizajn, ktorý si našiel priaznivcov po celom svete a ktorý už dávno nie je charakteristický iba pre skupinu ľudí, ktorá ho vytvorila, predstavuje krásu drsného a ošarpaného prostredia a desiatky možností inovácie starého na nové. Ako na to? Čítajte ďalej.

Značka životného štýlu

Industriálny štýl bývania zaviedla komunita mladých ľudí. Tí sa často pri osamostatňovaní sa museli popasovať s finančnými komplikáciami, ktoré ich viedli ku kúpe ošarpaných a lacných priestorov, akými sú napríklad odstavené sklady a výrobné haly. Tie si potom prispôsobili na bývanie, a to v unikátnom dizajnovom štýle. Okrem mladých ľudí je industriálny dizajn domácnosti príznakový aj pre umelcov, pre ktorých tento navonok neusporiadaný štýl predstavoval inšpiráciu a možnosť experimentovať. Práve experimentovanie je to, čo ľudí na industriálnom štýle tak veľmi láka.

 

kuchyne v industriálnom štýle

Zdroj fotiek: Stylecurator.com.au a Nonagon.style

 

Nový kabát pre staré veci

Tvorba bytov a domovov v industriálnom štýle je dnes už bežnou súčasťou práce interiérových dizajnérov. Napriek tomu je na tomto štýle lákavé práve to, aké možnosti dáva starým, navonok nepraktickým budovám a ich súčastiam. Jazvy na kráse mu nerobia ošúchané tehly, staré rúry vedúce popri stenách ani kovové rámy okien – to všetko sú prvky, ktoré tvoria unikátny dizajn predstavujúci kopec možností vlastného experimentovania a popustenia uzdy vašej kreativity. Ako s nimi naložíte, je len na vás.

 

obývačka v industriálnom štýle

Zdroj fotiek: Pinterest a Thedesignsheppard.com

 

Priestor pre veľkú víziu

Ak ste človek, ktorý rozmýšľa vo veľkom a rovnako si predstavuje aj svoju domácnosť, industriálny štýl je to pravé pre vás. Čo tvorí charakter tohto štýlu, sú priestranné rozmery obytných priestorov, veľké okná a vysoké stropy. Priedušnosť domova vám dáva plno svetla, čo podporí celkový dojem z bývania.

 

bývanie v industriálnom štýle

Zdroj fotky: Pinterest

 

Rôznorodosť v dekoráciách

Industriálne vyzerajúca domácnosť so sebou prináša možnosť využitia rozličných doplnkov do interiéru, ako nových, tak aj starých. V miestnostiach vyniknú dobre aj staré reťaze a črepníky, rovnako tak nové kovové lampy alebo lustre. Staré drevené dosky stačí upevniť na laná a máte unikátnu poličku. Chcete zavesiť obraz na zastaralé klince? Žiadny problém. Ak zavesíte voľne do priestoru samotnú žiarovku bez tienidla alebo difuzéra, nevadí, priestor to aj tak ozvláštni a skrášli. Aj staré, aj nové doplnky do domácnosti majú stále niečo do seba, v prípade industriálneho štýlu o tom niet pochýb.

 

obývačky v industriálnom štýle

Zdroj fotiek: Pinterest

 

Využite, čo sa vám pozdáva

Pri zariaďovaní domova do určitého štýlu je často podstatné, aký materiál si zvolíte. Touto otázkou si v prípade industriálneho štýlu nemusíte veľmi lámať hlavu. Keďže štýl vychádza z dizajnu skladov alebo výrobných hál, je preň charakteristický betón a tehlové múry, ktoré sú často dokonca bez náteru. Vo veľkej miere využijete aj kov, a to ako na obloženie a dekorovanie domácnosti, tak aj na nábytok a jeho jednotlivé súčasti. Svoje využitie si v industriálnom štýle nájde aj koža a masívne drevo. Hlavne sa nebojte experimentovať, práve v tomto sa nemusíte obmedzovať.

 

bývanie v industriálnom štýle s tehlovou stenou

Zdroj fotiek: Tonwn-n-country-living.com a Stylecurator.com.au

 

Farebný súlad s priestorom

Pre industriálny štýl je charakteristická priedušnosť a priestorovosť, ktorá so sebou prináša do domácnosti aj veľa svetla. Vďaka tomu dostávajú priestor tmavé farby, ktoré nemusia vytvárať pochmúrny dojem, pretože o svetlo sa postarajú predovšetkým veľké okná. Z farieb je často používaná čierna, sivá, hnedá alebo tehlovočervená. Farebná škála výplne bytu sa tak často odvíja predovšetkým od stien alebo stropov priestoru. Na útulnosti značne pridávajú metalické odtiene, medzi ktoré patrí napríklad zlatá a strieborná farba.

 

bývanie v industriálnom štýle

Zdroj fotky: Pinterest

Zoznámte sa s industriálnym štýlom

Ďalšie články