Drevo v kúpeľni: Ide o dobrú voľbu alebo radšej zvážiť iné riešenie?

Blog

Radi sa obklopujete drevom a uvažujete o tom, ako ho dostať do chladnej kúpeľne? Áno, drevo v kúpeľni navodzuje okamžitý pocit útulnosti a hrejivosti. Vyzerá luxusne a nesie punc nadčasovosti. V kúpeľni môže byť drevo využité rôznymi spôsobmi, a dokonca bez obáv o jeho funkčnosť a životnosť. Ak stojíte pred realizáciou novej kúpeľne alebo rozsiahlejšou rekonštrukciou tej súčasnej, pozrite si naše tipy, ako zakomponovať drevo do kúpeľne s čo najlepším výsledkom.

Drevo patrí medzi najdostupnejšie a najtvárnejšie materiály, s ktorými sa dá v interiéri pracovať. Je však o ňom dobre známe, že v prostredí s vyššou vlhkosťou stráca zo svojich kvalít. Vlhkosť preniká do dreva, drevo pučí, zväčšuje svoj objem a deformuje sa. Vo vlhkom dreve zároveň vzniká „ideálne“ prostredie pre rast plesní, ktoré ohrozujú zdravé bývanie. Dobrou správou je, že dnes je už známych veľa postupov a riešení, ako drevo ošetriť, aby si uchovalo svoje vlastnosti a krásu aj vo vlhkom prostredí, akým je vo väčšine interiérov práve kúpeľňa. Koniec koncov, drevené lode, drevené člny, drevené sudy či veľké drevené kade používané v minulosti dávajú tušiť, že to s drevom nebude márne.

Ako drevo je vhodné do kúpeľne?

Do kúpeľne sa najlepšie hodí drevo, ktoré má podstatne vyššiu hustotu, tvarovú stálosť a je prirodzene zvyknuté na vyššiu vzdušnú vlhkosť. Ak drevu tieto vlastnosti chýbajú, je možné ich dosiahnuť precíznou impregnáciou vhodnými prípravkami, aby sa obmedzila poréznosť drevených povrchov.

V obľúbenosti vedú exotické dreviny – napríklad wenge, ipe, teak, jatoba, kempas, akácia, céder. Vynikajú krásnym farebným tónom a atraktívnou, oku lahodiacou štruktúrou. Do prostredia s vyššou vlhkosťou sú vhodné aj niektoré tvrdšie lokálne druhy dreva – orech, agát alebo dub.

Drevené doplnky a akcenty v kúpeľni – malá zmena, príjemný efekt

Obávate sa vniesť do kúpeľne drevo vo veľkých a trvácnych prvkoch? Skúste to v menších detailoch. Na pocit chladná kúpeľňa sa po malých a cenovo nenáročných zmenách môže premeniť na útulné miesto s príjemnou atmosférou. Drevo sa bude perfektne vynímať na ráme zrkadla, poličkách aj na osuškovom regáli. Zaujímavo vyznejú drevené dávkovače na mydlo, protišmykové predložky z bambusu alebo bambusový rozkladací podnos nad vaňu.

Drevený nábytok v kúpeľni zaujme na prvý pohľad

Ak vás čaká väčšia prerábka kúpeľne, zvážte, v akom prevedení bude nový kúpeľňový nábytok. Hoci je možné zakúpiť hotové kúpeľňové skrinky v rôznych dekoroch a farbách (často z lisovanej drevotriesky a melamínovým povrchom), na vytvorenie luxusného pocitu sa oplatí siahnuť po drevenom nábytku. 

Či už to bude skrinka pod umývadlom, väčší odkladací priestor alebo nábytok na mieru, ktorý ukryje práčku so sušičkou, vopred premyslené detaily a výroba na mieru dokážu aj z kúpeľne vytvoriť jedinečný priestor.

Drevená podlaha do kúpeľne prináša hrejivosť

Drevená podlaha v kúpeľni je zásadná zmena, ku ktorej sa odhodlajú zrejme len tí najodvážnejší. Predsalen, voda v kúpeľni steká predovšetkým smerom nadol, preto je na mieste počítať s väčším rizikom zmáčania a napučania dreva. Drevo, z ktorého bude podlaha vyrobená, musí byť kvalitné a odborne ošetrené, aby nedochádzalo k prenikaniu vlhkosti do dreva ani po drevenú podlahu. Chce to odbornú realizáciu a budúci starostlivý prístup majiteľov. 

Aj z tohto dôvodu sa drevo na podlahách v kúpeľniach vyskytuje iba okrajovo. Častejšie sa drevený vzhľad rieši dlažbou s imitáciou dreva, ktorá je menej náročná a dovoľuje umiestnenie na podlahové vykurovanie.

Drevený obklad tradične aj v imitácii

Skutočné drevo alebo imitácia dreva? V prípade kúpeľne sa nájdu zástancovia jedného i druhého riešenia. Milovníci dreva nedajú na drevené prvky dopustiť, pretože v sebe nesú hrejivosť. K dispozícii sú však rôzne materiály, ktoré sú povrchovo upravené tak, aby vzhľad dreva verne imitovali. Inak tomu nie je ani pri inštalácii drevených obkladov. 

Ak ste sa ešte donedávna čudovali, ako je možné mať v kúpeľni sprchový kút obložený drevom, až pri bližšom pohľade by ste zrejme odhalili pravdu. Obložiť stenu drevom je lepšie na mieste, kde nie je priamo ohrozená striekajúcou vodou (napríklad ako efektný obklad okolo zrkadla). Kúpeľňa by mala byť nielen estetická, ale aj praktická, aby vám starostlivosť o ňu nespôsobovala vrásky na čele.

Chcete vidieť, ako by vaša nová kúpeľňa vyzerala s drevom alebo dreveným dekorom? Neváhajte a kontaktujte nás. Spoločne odhalíme potenciál vášho interiéru…

Drevo v kúpeľni: Ide o dobrú voľbu alebo radšej zvážiť iné riešenie?

Ďalšie články