Ako zariadiť novostavbu? Poradíme, na čo zamerať pozornosť

Blog

A je to tu! Konečne otvárate dvere na vlastnom dome a vnímate voľný priestor… Každý si túži zariadiť nové bývanie podľa svojho vkusu a ideálne s perspektívou funkčnosti a nadčasového dizajnu na dlhé roky dopredu.  Ako zariadiť novostavbu s ľahkosťou a bez stresu naviac?

Vaše nové bývanie je priestorom, kde budete žiť a v ktorom budete sami sebou. Práve teraz máte jedinečnú príležitosť vytvoriť interiér, ktorý bude vaším odrazom. Úloha je jasná – zmeniť prázdne steny a podlahy na útulný domov, kam sa budete radi vracať! Poradíme vám, čomu pri zariaďovaní novostavby venovať najväčšiu pozornosť.

1. Začnite výberom štýlu

Samotné zariaďovanie interiéru začína ešte pred zložením prvej skrine. Už pri výbere okien, podláh a dverí ste sa stretávali s množstvom vzorkovníkov. Ide o prvky, ktoré majú potenciál byť súčasťou interiéru desaťročia, preto je dobré zvoliť takú farebnosť a dekory, s ktorými sa dá pracovať čo možno najuniverzálnejšie. Výrazné vzory a kontrastné farby na dlažbe a obkladoch sú síce príťažlivé a neopozerané, no istým spôsobom limitujú štýl a farebnosť budúceho nábytku.

Ako majiteľ už asi máte pomerne jasnú predstavu o štýle, ku ktorému inklinujete. Môže to byť vidiecky, rustikálny, vintage, industriálny, škandinávsky štýl a mnohé ďalšie. Za pomoci katalógov a internetovej inšpirácie sa pokúste vytipovať štýl, ktorý je čo možno najväčšmi blízky vám, partnerovi či deťom. Nájsť spoločnú reč totiž treba nielen v rámci medziľudských vzťahov, ale aj medzi prvkami interiéru. V opačnom prípade novostavbu zaplníte zariadením, ktoré nevytvorí želanú atmosféru.

2. Rešpektujte finančný rozpočet

Stavba domu či kúpa bytu v novostavbe je veľkou životnou investíciou. Ak ste vopred počítali s dostatočnou rezervou na zariadenie celého interiéru, smelo do toho. Pri komplexnom zariaďovaní interiéru je azda najlepšie dať si vytvoriť návrhy od odborníkov na dizajn. Vzájomnou spoluprácou tak môžu vzniknúť vizualizácie (a neskôr realizácie), ktoré budú plne odrážať nielen váš vkus, ale zároveň pôjde o súlad funkčných prvkov a maximálneho využitia priestoru.

Pomerne často sú však finančné možnosti obmedzené a zariaďovanie novostavby prebieha postupne, vo fázach. Finančný limit dokážu napríklad predčasne vyčerpať nečakané investície pri dokončovaní domu a jeho okolia. Síce vás čaká kľukatejšia a pomalšia cesta, so správnou víziou prídete do cieľa –  len o čosi neskôr.

3. Zamerajte sa na kľúčové prvky interiéru

Približne štvrtinu až tretinu rozpočtu na zariaďovanie interiéru zhltne kuchyňa, ktorá je na základné a každodenné fungovanie domácnosti nevyhnutná. V tomto priestore upriamte pozornosť na kvalitné a trvácne spracovanie – ako samotných  kusov nábytku, tak aj spotrebičov. Kuchyňa na mieru je preto vyhľadávaným riešením, ktoré šikovne eliminuje nedostatky a kompromisy súvisiace so sektorovými kuchynskými skrinkami.

Ak máte v dome kuchyňu spojenú s obývačkou, venujte časť rozpočtu aj tomuto dôležitému dennému priestoru. V obývačke budete prijímať návštevy, tráviť spoločný čas, obedovať, večerať, preto sa potrebujete cítiť pohodlne už od prvých týždňov bývania v novom. Základom je dostatočne priestranná sedačka, pevný jedálenský stôl a stoličky. Zopár solitérnych kusov komod dočasne zastúpi štýlovú obývačkovú stenu. Keďže pracujete s obmedzeným rozpočtom, dizajnové svietidlá a drahšie doplnky na zútulnenie môžete nateraz s čistým svedomím v obchodoch prehliadať.

V dome, v ktorom chcete plnohodnotne bývať, potrebujete postele, kvalitné matrace a skrine na osobné veci a oblečenie. Ide o prvky, ktoré vám poslúžia dlhé roky, preto je aj v tomto prípade lepšie siahnuť po trvácnejších alternatívach.

Túžite vniesť do bývania systém a úplnosť? Potom odporúčame zariaďovať prázdny interiér novostavby miestnosť za miestnosťou (najskôr kuchyňa, obývačka, potom spálňa, detská izba, …). Ak sa totiž zameriate iba na konkrétny priestor a metre štvorcové, zvládnete ho zariadiť vkusne a bez rizika, že sa by jednotlivé prvky medzi sebou neladili.

4. Spoznajte sa s materiálmi

Skôr, ako sa stanete otrokom leštenia lesklých plôch a nekonečného utierania odtlačkov, zistite si čo najviac o rôznych materiáloch a povrchových úpravách. Nielen tvar, veľkosť, farba a štýl nábytku rozhodujú o vašej budúcej spokojnosti. Dôležitým faktorom pri zariaďovaní sú samotné materiály. V dostupných materiáloch sme zorientovaní, poznáme ich vlastnosti a radi pre vás navrhneme riešenie, ktoré zohľadní všetky aspekty kvalitného a komfortného bývania.

Ako zariadiť novostavbu? Poradíme, na čo zamerať pozornosť

Ďalšie články