Nábytok z dreva už celé generácie opantáva prirodzenou krásou, originálnosťou a trvácnosťou. Kedysi bol drevený nábytok jedinou možnosťou, no ani s príchodom lacnejších alternatív sa prednosti dreva nevytratili. Práve naopak – kvalitný drevený nábytok vám môže v perfektnom stave poslúžiť desiatky rokov. Na mieste je preto jedna kľúčová otázka – ako sa starať o nábytok z dreva, aby sa zachovala jeho funkčnosť i krása?
Súčasný nábytok sa vyrába z mnohých materiálov. Drevený nábytok (z masívu – celoplošného dreva bez iných materiálov) sa s príchodom DTD, MDF a HDF dosiek stal nadštandardnou voľbou vzhľadom k vyššej cene a o niečo vyšším nárokom na starostlivosť. Moderné materiály síce ohurujú rozmanitými prevedeniami, nižšou cenou, no už pri prvom pohľade na ne je zrejmé, že inšpiráciu našli práve v tradičnom dreve. Prírodné drevo je trvácne, zdravotne nezávadné, tvárne, oku lahodivé a na dotyk veľmi príjemné. Nečudo, že v udržiavanom stave získavajú originálne kusy dreveného nábytku po rokoch hodnotu – tú skutočnú aj nostalgickú. Ak vlastníte drevený nábytok alebo uvažujete o jeho kúpe, doprajte mu starostlivosť, akú si zaslúži.
Nepriatelia dreveného nábytku
O nábytku z dreva je známe, že v zlých podmienkach sa jeho vlastnosti zhoršujú a objavujú sa isté nedostatky. Drevo totiž pod vplyvom vonkajších podmienok môže naďalej „pracovať“. V negatívnom zmysle sa to prejavuje napríklad vŕzganím, praskaním, napučaním, farebnou nerovnomernosťou, plesnením až hnitím dreva.
Na stave dreveného nábytku sa podpisuje predovšetkým samotné prostredie. Drevený nábytok preto nevystavujte nadmernej vlhkosti (škodí i vyššia vzdušná vlhkosť), zdrojom tepla, ktoré zapríčiňujú jeho vysušovanie, a dokonca ani priamemu slnku, ktoré spôsobuje stratu farebnosti a urýchľuje starnutie.
O starostlivosti rozhoduje povrchová úprava dreva
Skôr, ako sa pustíte do čistenia dreveného nábytku, majte jasno v tom, aká je jeho povrchová úprava. Najčastejšie sa stretnete s nasledujúcimi úpravami:
- Lakovanie – Odolný lesklý film pôsobí elegantne a dlhodobo veľmi dobre chráni pred špinou a mechanickým poškodením. Na čistenie lakovaného povrchu sa nesmú používať rozpúšťadlá, ani čistiace prostriedky s abrazívnymi a bieliacimi zložkami. Najlepšou voľbou sú prípravky určené priamo na lakované drevo. Pamätajte, že prípravok sa vždy nanáša na hebkú handričku, nikdy nie priamo na povrch.
- Voskovanie – Vosk predstavuje ekologický spôsob, ako chrániť drevo pred vlhkosťou, no zároveň umožňuje drevu dýchať. Voskovaním sa vytvára pevnejší povrch so zvýraznenou prirodzenou kresbou. Na čistenie sa používajú výhradne produkty určené na voskovaný nábytok – často s takmer okamžitým renovačným účinkom.
- Morenie – Úlohou moridla je preniknúť hlbšie do štruktúry dreva a zmeniť jeho farbu/odtieň. Štruktúra dreva zostáva zachovaná a viditeľná. Morený nábytok sa zvyčajne čistí iba mäkkou handričkou a jemným čistiacim prípravkom.
- Olejovanie – Prírodné oleje používané na drevo majú vyživujúce účinky. Zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva a zanechávajú na dotyk hodvábny povrch. Starostlivosť o olejované drevo spočíva v nanášaní tenučkej vrstvy vhodného oleja a jeho precíznom zapracovaní.
Môže vás zaujímať: Ako sa správne starať o drevený nábytok
3 kroky ku krásnemu drevu – utieranie prachu, čistenie a leštenie povrchu
Nábytok v interiéri nie je umiestnený vo vákuu. Prach padá aj na výstavnú solitérnu knižnicu, ktorej sa sotva dotknete pri vkladaní knihy do police. Na povrchoch intenzívne používaného dreveného nábytku (stoly, stoličky, kuchynské linky, postele, skrine) je už potreba pravidelnej a precíznej starostlivosti o čosi naliehavejšia – okrem prachu je vidno aj odtlačky rúk, mastnotu či škvrny a fľaky z nápojov a jedál.
Na utieranie prachu používajte najmä prachovky, ktoré dokážu efektívne zachytávať prach (bez nadmerného vírenia prachu) a mäkké bavlnené handričky. Niektoré handričky zo syntetických vlákien sú síce na prvý dotyk mimoriadne hebké, pravdou je, že zakončenia ich vlákien môžu povrchové vrstvy na dreve postupne rozrušovať.
Pri čistení nábytku z dreva začínajte vždy tou najšetrnejšou metódou – vlažná voda, jemný čistiaci prostriedok a mäkká, dobre savá handrička. Plochy umývajte postupne a vždy ich zotierajte do sucha. Voda nesmie zostať uviaznutá ani v rohoch ozdobného lemovania.
Ak sa vám zdá, že drevený nábytok prišiel o svoj lesk, je náchylnejší na tvorbu škvŕn a jeho povrch nie je farebne rovnomerný, pristúpte k vylešteniu povrchu. Vždy majte jasno v tom, akou metódou bol ošetrený povrch (lak, vosk, olej, moridlo, …) a tomu prispôsobte výber prípravku určeného na preleštenie dreva. Na výber máte veľa účinných prípravkov, ktoré drevu už po prvom použití viditeľne prospievajú. Pred aplikáciou na hlavné plochy si však pôsobenie leštiaceho prípravku vyskúšajte na mieste, ktoré je menej viditeľné a pozorujte, aký efekt zanechá.
Môže vás zaujímať: Nie je drevo ako drevo. Aké typy povrchov nájdeme na drevenom nábytku?
Obmedzte činnosti, ktoré drevenému nábytku neprospievajú
Chcete si starostlivosť o nábytok z dreva zjednodušiť? Majte na pamäti týchto pár pravidiel:
- Šálky, poháre a taniere nepokladajte priamo na dosky z dreva. Vždy používajte podložky – gumené, flísové, korkové alebo poprípade tácky z takého materiálu, ktorý nepoškriabe stôl.
- Na drevo nikdy neodkladajte horúce, studené ani mokré predmety, ktoré pomerne rýchlo reagujú s dreveným povrchom a zanechávajú za sebou stopy.
- Drevený povrch nesmie byť vystavený dlhodobému účinku vody. Pri umývaní povrchu si dajte záležať na dôkladnom vysušení a pre interiérové kvety, zvlhčovač alebo difuzér nájdite radšej iné miesto.
- Priehlbiny a odreniny na dreve sa pokúste vyriešiť čím skôr. Pomáhajú prípravky na to určené – najčastejšie sú na voskovej alebo olejovej báze. Na chvíľkové zamaskovanie menej nápadných škrabancov sa osvedčilo potieranie vlašským orechom alebo voskovkou vhodnej farby.
Páči sa vám nábytok z dreva a chcete ním zútulniť svoje bývanie alebo kanceláriu? Vo WSD vám vieme zabezpečiť komplexné služby – od individuálneho návrhu, cez výrobu až po profesionálnu montáž.
Zdroj fotiek: Realizácie WSD